На първо място по номинации тази година бяха черно-бялата драма "Рома" и историческата комедия „Фаворитката“. Двата филма получиха по десет номинации. „Роди се звезда“ с участието на Лейди Гага си спечели 8 номинации, а BlacKkKlansman на Спайк Лий - шест.
Междувременно „Черната пантера“ стана първият филм за супергерой, номиниран за най-добър филм и получил допълнителни номинации в категории като звуков монтаж и мишунг, костюми и песен. Филмъ за супергероя успя да спечели награда в категориите сценография, oригинална музика и костьоми.
Махершала Али спечели „Оскар” за най-добра поддържаща мъжка роля за филма „Зелената книга”, като това е втората му награда в тази категория. Той отнесе статуетката преди две години за ролята си в „Лунна светлина”.
Рами Малек спечели първия си "Оскар" след първата си номинация за наградите на Академията в категория най-добър актьор.
Макар Глен Клоуз да се считаше за фаворит за отличието, Оливия Колман получи първата си статуетка за ролята си в британския филм "Фаворитката".
Алфонсо Куарон получи Оскар за най-добър режисьор, като това беше трета му награда за вечерта. По-рано той получи и наградите за най-добър чуждоезичен филм и най-добра кинематография, като за първи път един човек печели наградите за кинематография и режисура.
Най-голямата награда на вечерта спечели "Зелената книга", след като бе номиниран в общо пет категории.
Най-добър игрален филм
- BlacKkKlansman
- Черната пантера
- Бохемска рапсодия
- Фаворитката
- Победител: Зелената книга
- Рома
- Роди се звезда
- Вице
Най-добра актриса
- Ялица Апарисио (Рома)
- Глен Клоуз (Съпругата)
- Победител: Оливия Колман (Фаворитката)
- Лейди Гага (Роди се звезда)
- Мелиса Маккарти (Можете ли да ми простите?)
Най-добър актьор
- Крисчън Бейл (Вице)
- Брадли Купър (Роди се звезда)
- Победител: Рами Малек (Бохемска рапсодия)
- Виго Мортенсен (Зелената книга)
- Уилям Дефо (Ван Гог: Пред портите на вечността)
Най-добра актриса в поддържаща роля
- Ейми Адамс (Вице)
- Марина де Тавира (Рома)
- Победител: Реджина Кинг (If Beale Street Could Talk)
- Ема Стоун (Фаворитката)
- Рейчъл Вайс (Фаворитката)
Най-добър актьор в поддържаща роля
- Победител: Махершала Али (Зелената книга)
- Сам Елиът (Роди се звезда)
- Адам Драйвър (BlacKkKlansman)
- Ричард Грант (Можете ли да ми простите?)
- Сам Рокуел (Вице)
Най-добър режисьор
- Спайк Лий (BlacKkKlansman)
- Павел Павликовски (Cold War)
- Йоргос Лантимос (Фаворитката)
- Победител: Алфонсо Куарон (Рома)
- Адам Маккей (Вице)
Най-добър чуждоезичен филм
- "Capernaum" (Ливан)
- "Cold War" (Полша)
- ”Never Look Away" (Германия)
- Победител: "Рома" (Мексико)
- "Shoplifters" (Япония)
Най-добър документален филм
- Победител: Free Solo
- Minding the Gap
- Hale County This Morning, This Evening
- Of Fathers and Sons
- RBG
Най-добър анимационен филм
- Феноменалните 2
- Островът на кучетата
- Мирай
- Ралф разбива интернета
- Победител: Спайдърмен: В Спайди-вселената
Най-добър оригинален сценарий
- Фаворитката (Дебора Дейвис и Тони Макнамара)
- First Reformed (Пол Шрадер)
- Победител: Зелена книга (Брайън Хейс Кърри, Питър Фарели и Ник Валелонга)
- Рома (Алфонсо Куарон)
- Вице (Адам Маккей)
Най-добър адаптиран сценарий
- Роди се звезда (Брадли Купър, Уил Фетърс и Ерик Рот)
- Можеш ли някога да ми простиш (Никол Холофценер и Джеф Уитти)
- The Ballad of Buster Scruggs (Джоел Коен и Итън Коен)
- Победител: BlacKkKlansman (Спайк Лий, Дейвид Рабиновиц, Чарли Уочъл и Кевин Уилмот)
- If Beale Street Could Talk (Бари Дженкинс)
Операторско майсторство
- Cold War
- Фаворитката
- Never Look Away
- Победител: Рома
- Роди се звезда
Оригинална музика
- Победител: Черната пантера
- BlacKkKlansman
- If Beale Street Could Talk
- Островът на кучетата
- Мери Попинз се завръща
Оригинална песен
- “All The Stars” (Черната пантера)
- Победител: „Shallow“ (Роди се звезда)
- "I'll Fight" (RBG)
- "When a Cowboy Trades His Spurs for Wings" (The Ballad of Buster Scruggs)
- "The Place Where Lost Things Go" (Мери Попинз се завръща)
Звуков мишунг
Звуков монтаж
- Черната пантера
- Победител: Бохемска рапсодия
- Първият човек
- Рома
- Нито звук
Визуални ефекти
- Отмъстителите: Война без край
- Победител: Първият човек
- Играч първи, приготви се
- Историята на Кристофър Робин и Мечо Пух
- Соло: История от Междузвездни войни
Сценография
Монтаж
- BlacKkKlansman (Бари Александър Браун)
- Победител: Бохемска рапсодия (Джон Отман)
- Фаворитката (Йоргос Мавропсаридис)
- Зелена книга (Патрик Джон Вито)
- Вице (Ханк Корвин)
Костюми
- The Ballad of Buster Scruggs
- Мери Попинз се завръща
- Победител: Черната пантера
- Фаворитката
- Кралицата на Шотландия
Грим и прически
- Горан Лундстром и Памела Голдамър за "Border"
- Победител: Грег Канъм, Кейт Биско и Патриша Дихейни за "Вице"
- Джени Ширкор, Марк Пилчър и Джесика Брукс за „Кралицата на Шотландия“
Късометражна анимация
- Animal Behaviour
- Победител: Bao
- Late Afternoon
- One Small Step
- Weekends
Късометражен филм
- Detainment
- Fauve
- Marguerite
- Mother
- Skin
Късометражен документален филм
- Black Sheep
- End Game
- Lifeboat
- A Night at the Garden
- Победител: Period. End of Sentence