НАТФИЗ с нова бакалаварска програма за актьори

Добави коментар

Проф. Снежина Танковска ще води 3-годишна актьорска програма, която свързва европейския театър с източните сценични изкуства, партнира си с международни школи и дава възможност за допълнителна специализация в чужбина.

Проф. Снежина Танковска ще води 3-годишна актьорска програма
Проф. Снежина Танковска ще води 3-годишна актьорска програма © НАТФИЗ

От учебната 2016/2017 академията въвежда втора бакалавърска програма в специалността „Актьорство за драматичен театър“. Тя ще бъде платена, ще продължава 3 години и ще се води от проф. Снежина Танковска, Декан на Факултет „Сценични изкуства“ в НАТФИЗ. За преподавател на студентите в новоприетия клас по Режисура за драматичен театър, който ще работи интегрирано със студентите от актьорския клас в новата програма е поканен Галин Стоев, международно признатият български театрален режисьор. В преподавателския състав заедно с утвърдени имена от НАТФИЗ са включени като гост-преподаватели млади актьори със знания и умения, придобити и творчески практикувани в различни образователни и професионални събития у нас и в различни части на света. Проф. Танковска е преподавател на някои от най-успешните млади актьори у нас. В класовете по актьорско майсторство, които е ръководила през последните години са били Деян Донков, Мариан Вълев, Теодора Духовникова, Йоана Буковска и много други успешно реализирани български таланти.

Кандидат-студентите в НАТФИЗ вече могат да избират между две бакалавърски програми по актьорско майсторство. И двете представляват редовни форми на обучение по специалността “Актьорство за драматичен театър”. Новата програма, обявена неотдавна от проф. Снежина Танковска, ще предлага на бъдещите студенти в най-голямата ни театрална школа интензивно платено обучение. Тя ще бъде 3 вместо 4 години - време, в което те ще усвоят базисните принципи на професията, ще се запознаят с основните школи и методи в сценичното изкуство, ще се научат да работят в екип и ще развият собствената си творческа индивидуалност.

Програмата на проф. Танковска, която ще бъде водена от самата нея, в екип с български и чуждестранни театрални артисти и педагози, е първата по рода си у нас и в нея ще се преподават тренингови техники на европейския театър от втората половина на XX век и техники на традиционния източен театър с фокус върху актьорския тренинг на Тадаши Сузуки и елементи от тренингови системи в класическия китайски театър. Целта е професионална актьорска подготовка, основана върху органичната връзка между елементи на различните изпълнителски изкуства.

В рамките на програмата студентите ще реализират наученото в работата с различни преподаватели и режисьори във формат на етюди, едноактни и многоактни пиеси, които ще бъдат публично показвани като изпити и редовни представления в НАТФИЗ и в турне; ще работят със студентите по режисура; ще участват в семинари, ателиета и майсторски класове на изявени български и чуждестранни лектори и професионалисти. Програмата си партнира и с професионални и образователни институции в страната и чужбина, което дава възможност на младежите за отворено, интензивно и динамично обучение с включени модули и в чужбина. Самата проф. Танковска е гост-професор в Централната академия за драма в Пекин. Декан на Факултет „Сценични изкуства“ в НАТФИЗ, през годините тя е работила с имена в съвременния български театър като Андрей Баташов, Деян Донков, Теодора Духовникова, Захари Бахаров, Филип Аврамов, Георги Стайков, Шани Гюзелева и още десетки успешно реализирани български артисти.

Изпитът за новата актьорска програма на НАТФИЗ е близък до вече познатия за тази специалност. Кандидат-студентите подготвят предварително два монолога - драматичен и комедиен, едно стихотворение, една песен и един танц, които представят пред изпитната комисия на I кръг. Успешно преминалите първия кръг се явяват на II кръг в два етапа – есе по зададена тема и работа по задачи, поставени от комисията върху предварително подготвените материали, както и върху непознат текст; на финала на този кръг комисията разговаря с кандидат-студентите с цел да получи максимално пълна представа за възможностите им, техните интереси и артистични вкусове.

Споделете